
En kväll om det vi glömt att vi vet – Daniel Mendoza – Scalateatern, 1 oktober
ons 01 okt.
|Scalateatern i Stockholm
Det här är för dig som fortfarande hoppas. Som vill känna mer, förstå djupare, leva sannare. Daniel Mendoza, författare till Den Enda, håller sin enda föreläsning i Sverige denna höst. En kväll om mod, kärlek och människans innersta längtan.


Tid och plats
01 okt. 2025 19:00 – 21:00
Scalateatern i Stockholm , WALLINGATAN 32,
Om eventet
Daniel Mendoza
Författare. Föreläsare. Inspiratör.
Utsedd till Årets glädjespridare i Sverige. Med en historia som berört många – från SVT:s När livet vänder till tusentals scener, skolor och arbetsplatser över hela landet.
Daniel är f.d. Handelseleven och bankmannen som lämnade allt för att läka sin egen själ – och hålla sina söners intakt.Han blev en röst för hopp, mod och mänsklighet. Grundare av Good News Magazine, författare till flera hyllade böcker – bl.a. Den Enda, en av Bokus högst betygsatta och mest recenserade svenska romaner – och kanske mest känd för sin förmåga att få människor att känna – på riktigt.
En föreläsning som bara händer en gång.Daniel är en av få i Sverige som helt improviserar sina föreläsningar.Inget manus. Inga inövade fraser. Bara närvaro.Det som sägs – sägs för första gången, just där, just då.Det kan inte vara mer äkta.
Nu står han på Scalateaterns scen för andra gången –…




